Pilot projektu Obejmi čtením byl spuštěn na základní škole v pražských Kbelích poslední březnový den. Myšlenka jak pomoci osamělým lidem, kteří ve spojení s pandemickou situací ztratili kontakt s blízkými, se zhmotnila právě tam. Žáci místní základní školy se kromě své distanční výuky 2x týdně scházejí odpoledne na online čtení se svými seniorskými posluchači. Třicetiminutové online setkání probíhá s každým seniorským zařízením jednou týdně a kromě samotného čtení zahrnuje i povídání se seniory. Dochází tak i k důležitému sociálnímu kontaktu, kdy mohou dvě generačně zcela odlišné skupiny zjistit, jak se jim v dnešní době žije. První dvě vystoupení také ukázala radost z toho, že si mohou společně zazpívat i známou písničku.
Historicky první čtení tohoto projektu proběhlo 31. března pro Domov seniorů Dřevčický park. Pět žáků z 5. C si připravilo čtení krátkých bajek. Hned následující den, tedy 1. dubna, proběhlo další čtení. Tentokrát četli z knihy Po strništi bos žáci z 8. B pro klienty v Domově seniorů Vysočany. Jak hodnotí projekt ředitel kbelské základní školy Květoslav Přibil? „Takové projekty, jako je Obejmi čtením, vítáme. Žáci mají díky nim zpestřenou distanční výuku. Nabývají také zcela nové a praktické zkušenosti, které mohou kdykoliv v budoucnu využít,“ pochvaluje si zapojení do projektu Květoslav Přibil. I kladné ohlasy rodičů žáků naznačují, že jsou rádi, že se škola zapojila.
Obejmi čtením se setkalo s pozitivní reakcí i na druhé straně monitorů on-line přenosů, tedy v seniorských domovech.
Za ten v Dřevčicích hovoří Vlasta Koudelková: „Líbí se nám tento způsob mezigeneračního propojení. Děti svým čtením a povídáním pomohli klientům zpestřit den a na malou chvilku zapomenout na odloučení od svých blízkých. Za nás má tento projekt rozhodně smysl i po skončení lockdownu.“ A nejinak je tomu v Domově seniorů Vysočany, kde se prvního čtení zúčastnilo deset klientů. „V tomto projektu vidíme velký smysl. Musím říct, že jsme nečekali, že se to klientům bude tolik líbit, že se aktivně zapojí a s dětmi budou nadšeně komunikovat,“ říká za vysočanské sociální zařízení Nela Vodvářková.